Zasady bezpieczeństwa na spływie pontonowo – kajakowym

Wybierając się na spływ zawsze należy sprawdzić pogodę na najbliższe godziny na Wiśle pogoda potrafi się zmienić w ciągu kilku godzin, drugim ważnym elementem na Wiśle są stany hydrologiczne rzeki . Podajemy przydatne linki gdzie można sprawdzić aktualną pogodę oraz stan rzeki .

Pogoda w Kazimierzu Dolnym

www.new.meteo.pl

Stan wody w wybranych profilach wodowskazowch w dorzeczu Wisły

www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla

 

Wypożyczając sprzęt jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się podczas spływu, odpowiadamy za sprzęt i za uczestników, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przypomnimy te najważniejsze:

 1. PLANUJ – dowiedz się jak najwięcej o trasie, którą chcesz przepłynąć i zaplanuj wszystkie etapy spływu, długość trasy, noclegi, weź pod uwagę czy w razie załamania pogody lub innych nieprzewidzianych przygód masz do dyspozycji inny bliższy biwak lub czy możesz skorzystać z usług wypożyczalni aby np. przewieść sprzęt. Pamiętaj, że największym niebezpieczeństwem są spiętrzenia wody: powinieneś wiedzieć, czy i gdzie znajdują się sztuczne progi, tamy, młyny – zachowaj tam szczególną ostrożność. Spiętrzenia poziome – odwoje – stanowią śmiertelną pułapkę dla osoby niedoświadczonej, która się w nim znajdzie. Nie przepływaj tych miejsc.
 2. INFORMUJ – poinformuj uczestników spływu co należy zabrać na spływ, zapoznaj ich z harmonogramem spływu, opisz poszczególne etapy spływu, zapoznaj z zasadami bezpieczeństwa i regulaminem spływu i wypożyczalni – pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za sprzęt.
 3. MIERZ SIŁY NA ZAMIARY – przy planowaniu trasy uwzględnij poziom zaawansowania wszystkich uczestników, dopasuj tempo płynięcia do najsłabszego uczestnika.
 4. BAGAŻ – rozłóż go równomiernie w kajaku, zabezpiecz, najlepiej w hermetyczne worki (spytaj nas o takie worki) – walizka nie jest dobrym rozwiązaniem 🙂 – lepiej zabrać kilka mniejszych pakunków niż jeden duży; dodatkowo można przymocować bagaż do kajaka, nie odpłynie podczas wywrotki.
 5. PRZEBRANIE – nie zapomnij nawet na jednodniowym spływie o przebraniu spakowany w worek hermetyczny. Może się przydać po kabinie lub załamaniu pogody.
 6. PŁYŃ W SZYKU – czyli spływ otwiera osoba doświadczona i znająca trasę – SZLAKOWY, za nią kolejna “doświadczona osada” – przeważnie KOMANDOR spływu, potem płyną osoby najmniej doświadczone (do nich dostosowane jest tempo), jeżeli to możliwe to przedziel niedoświadczonych kajakarzy jeszcze jedną osadą doświadczonych, na końcu powinna płynąć osoba doświadczona – ZAMKOWY – wyposażona w apteczkę. Nie można dopuścić do sytuacji gdy za zamkowym i przed szlakowym płynie jakiś kajak (oczywiście z waszej grupy). Osady dobieraj przydzielając osobom doświadczonym mniej doświadczonych.
 7. POWÓDŹ – Pływanie przy stanach powodziowych jest niebezpieczne.
 8. OTWARTE AKWENY – (duże jeziora, morze, itp.) stwarzają zagrożenie przy złych warunkach pogodowych, staraj się wtedy płynąć blisko brzegu.
 9. GÓRY I MORZE – pływanie po rzekach górskich i morzu wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności, nie porywaj się “z motyką na słońce”.
 10. KAMIZELKA ASEKURACYJNA nie służy do siedzenia, przestrzegaj PILNUJ UCZETNIKÓW, ABY MIELI JĄ PRAWIDŁOWO ZAŁOŻONĄ!! Za nie założoną kamizelkę można dostać mandat, a w razie wypadku pierwsze słowa prokuratora będą: – gdzie była kamizelka?, Pamiętaj również, że pomimo umiejętności pływania w razie wywrotki, która zawsze jest szokiem dla organizmu, towarzyszyć ci będą dodatkowe ograniczenia: buty i ubranie ograniczają Twoje ruchy, a po nasiąknięciu działają jak “kamień u szyi”, szybki nurt rzeki nawet na płytkiej wodzie utrudnia złapanie równowagi, fala na jeziorze lub morzu nie pozwala nam myśleć o niczym innym jak o złapaniu powietrza, a co dopiero o utrzymaniu się na powierzchni nie mówiąc już o ratowaniu innych, różnica temperatur jest zawsze szokiem dla organizmu, łatwo wtedy o skurcz mięśni. Kamizelka może nam uratować życie. Dostarczenie kamizelek jest obowiązkiem wypożyczalni kajaków.
 11. KABINA – czyli wywrotka, zdarza się najlepszym, Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka kiedy tak się stanie nie odwracamy wywróconego kajaka! Jest to podstawowa zasada. W momencie wywrotki w kajaku znajduje się dużo powietrza, które jest wpychane przez wodę do wnętrza kajaka i które stanowi znakomitą poduszkę wypornościową, dzięki której kajak unosi się na wodzie. Po wywrotce należy złapać kajak za dziób lub rufę tak żeby nie wypuścić powietrza i starać się dopłynąć do brzegu holując kajak. Dopiero tam odwracamy kajak i wylewamy wodę. Zasada ta ma jeszcze jeden duży plus – w momencie gdy kajak jest do góry dnem powietrze wciska wasze rzeczy pod burty kajaka – jeśli obrócicie kajak na wodzie wasze rzeczy dużo łatwiej popłyną w siną dal…
 12. DZIECI – pamiętaj, że w razie wypadku jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
 13. SAMOTNIE – możesz obejrzeć film ale nigdy nie pływaj, zawsze powinien być koło Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w razie wypadku.
 14. W NOCY – nigdy nie pływaj, udzielenie pomocy w ciemności jest bardzo trudne.
 15. ALKOHOL – nie rozgrzewa, a powoduje utratę ciepła i spowalnia reakcję, dlatego nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających i nie pij podczas spływu.
 16. USTĘPUJ – kajak jest najmniejszą jednostką pływającą, bardziej zwrotną dlatego ustępuj większym jednostkom pływającym. Zachowuj zawsze duży odstęp od statków, barek, promów.
 17. PIERWSZA POMOC – miej na spływie apteczkę i naucz się udzielać pierwszej pomocy.
 18. UCZ SIĘ – staraj się rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Im więcej wiesz, tym większe jest Twoje i innych bezpieczeństwo. Pomagaj innym, mniej doświadczonym kajakarzom, dziel się wiedzą.

Informacje zebrane tutaj pochodzą z różnych źródeł (internet, czasopisma, książki). Zebraliśmy je i staramy się usystematyzować aby propagować bezpieczne pływanie kajakiem.